.

.

Sunday, 5 June 2016

24 yıllık edebiyat maratonu


Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) 1993 yılından bu yana düzenli olarak düzenlenen, ‘Geleneksel Hüseyin Çelebi Şiir ve Öykü Etkinliği’ için başvurular, 31 Ağustos tarihine kadar devam edecek. 20 Mayıs’ta başlayan başvurular çerçevesinde Kürtçe’nin Kurmancî, Kirmanckî (Dimilkî) ve Soranî lehçelerinin yanısıra Türkçe ve Almanca dillerinde şiir ve öyküler kabul edilecek. 
10 Haziran 2016 Cuma | Kültür-Sanat
Final etkinliği 15 Ekim’de

Etkinlik her yıl olduğu gibi iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm, 20 Mayıs’tan, 31 Ağustos’a kadar gelen eserler kabul edilecek. İkinci tur ise, final etkinliği olacak. Final etkinliği 15 Ekim 2016 tarihinde Almanya’nın Kassel kentinde yapılacak. Kassel’de gerçekleştirilecek olan etkinlikte dereceye giren eserler kamuoyuyla paylaşılacaktır. 
Almanya’nın Kassel kentinde, 15 Ekim 2016’da yapılacak olan Hüseyin Çelebi Şiir ve Öykü Etkinliği Hazırlık Komitesi bir araya gelerek hazırlıklarını yaptı ve bu yılki hedeflerinin bin eser olduğunu söyleyerek, görev dağılımını yaptılar. 

Bu yıl 24. yapılacak olan Hüseyin Çelebi Şiir ve Öykü Etkinliği için açıklama yapan Hazırlık Komitesi, ‘’Kürt kimliğinin, dilinin ve sosyalitesinin ‘kabul ediliyor’ denerek, türlü çarpıtmalar ve manipülasyonlarla aslında yeniden inkârının dayatıldığı bu süreçte, bu etkinliğin 24’ncü kez düzenlenmesi bizler için büyük bir öneme ve anlama sahiptir” dedi. 

Başvuru şartları: 
Etkinliğe eser göndermek isteyenler için katılım koşulları ise şöyle: 
- Eserlerin dili Kürtçe (Kurmancî, Kirmanckî, Soranî), Almanca veya Türkçe olmalıdır.
- Eserler daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olmalıdır.
- Katılımcılar etkinliğe şiir dalında iki, öykü dalında bir eserle katılabilir. Katılımcılar, eserlerini kısa özgeçmiş ve ilişki adresleriyle birlikte en geç 31 Ağustos 2016ya kadar beyaz kağıt üzerine okunaklı bir şekilde yazıp aşağıdaki adrese göndermeli; olanağı olan katılımcılarsa eserlerini e-posta yoluyla ulaştırmalıdır.

http://www.yeniozgurpolitika.org/index.php?rupel=nuce&id=56234

                                             

           

No comments:

Post a Comment